FAQ

do fotografa ślubnego

O co pytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy?

Co jak co, ale jednak trochę Wam współczujemy.
Wybór fotografa ślubnego nie jest łatwym zadaniem a jeśli nie macie nic wspólnego z branżą ślubną to podejrzewamy, że w Waszych głowach pojawia się mnóstwo pytań na które odpowiedzi mogą być dla Was totalnym zaskoczeniem.
Postanowiliśmy odrobinę ułatwić Wam zadanie i odpowiedzieć na niektóre z dręczących Młode Pary pytań. Mamy nadzieję, że nie pogrążymy Was jeszcze bardziej, gdy okaże się, że część z nich nawet nie przyszła Wam do głowy ;)

Musicie mieć na uwadze, że nawet jeśli do końca nie odpowiadają Wam nasze odpowiedzi lub totalnie się z nimi nie zgadzacie to wcale nie musi przekreślić naszej wspaniałej wspólnej przygody! Wchodzicie w zakładkę kontakt i wpisujecie wszystko co Wam w duszy gra a my uwzględniając Wasze spojrzenie na sprawę szukamy wspólnego punktu porozumienia! Jeśli natomiast totalnie się z nami zgadzacie i odpowiada Wam nasze podejście do zdjęć ślubnych… również odwiedzacie powyższą stronę!
Bo jak inaczej mamy się o tym dowiedzieć?

 

Jesteście gotowi na fotograficzne FAQ? Zatem zaczynamy!

sesjaplenerowa4

Pierwsza sprawa do rozważenia to typowe „jak?”

Jak fotografujecie?

To pytanie, które o dziwo, dość często nas spotyka. W dużej mierze możecie się o tym przekonać zaglądając do naszego portfolio.

  • dyskretnie – staramy się abyście nas nie zauważali. Jesteśmy przekonani, że właśnie w taki sposób możemy złapać momenty i emocje, które są naturalne i szczere. Nie powstrzymywane uwagą jaką moglibyśmy na siebie zwrócić.
  • naturalnie – dbamy o to by nasze zdjęcia wiernie oddawały rzeczywistość. Abyście patrząc na nie mogli przywołać klimat chwil. Często zauważacie, że nasze zdjęcia są przepełnione barwą i światłem. Bo tak właśnie postrzegamy otoczenie. Nie przekoloryzowujemy.
  • ponadczasowo – pamiętajcie, że Wasze ślubne zdjęcia mają przetrwać lata. Nikt nie chciałby patrzeć na swoją najpiękniejszą pamiątkę z zażenowaniem, jak na relikt minionej i niechcianej epoki. Dlatego też staramy się nie używać gadżetów, dziwnych perspektyw, nienaturalnych póz czy zachowań. Kochamy klasykę bo ona jest wieczna.
  • swobodnie – to wynika z naszej natury, która nie pozwala nam spinać się w radosnych momentach ;) Przy całej dyskrecji i szacunku do momentów jesteśmy także Waszymi dobrymi znajomymi – to my właśnie towarzyszymy Wam przez cały dzień i przy nas musicie czuć się swobodnie.
Jak daleko jesteście w stanie do nas dojechać?

Bardzo daleko! Fotografujemy głównie na terenach południowej Polski ponieważ jesteśmy z Krakowa. Jednak odwiedzamy często takie miasta jak Warszawa czy Wrocław, zdarzało nam się bywać jako fotograf ślubny w Węgorzewie czy na Pomorzu. Nie ograniczamy się w podróżach po Polsce i Świecie, zatem jeśli żaden fotograf ślubny z Waszych okoli nie spełnia Waszych wymagań to pamiętajcie, że z przyjemnością odwiedzimy Was na Waszym weselu!

Czy zawsze fotografujecie w dwóch fotografów?

Krótko: tak. To wynika z naszego stylu i filozofii pracy, przywiązania do pewności i swobody. Niech decyzja o dwóch fotografach nie będzie decyzją pokierowaną ilością zaproszonych gości a świadomością jak może wyglądać reportaż tak właśnie tworzony. Piszemy o tym na przykład tutaj –> „fotografia ślubna tylko w duecie!” oraz na naszym Instagramie w przypiętych relacjach.

Jakim sprzętem fotografujecie?

Profesjonalnym ;) To tak w skrócie. A troszkę szerzej: jesteśmy przywiązani do pełnoklatkowych body Nikona i Sony i jasnych obiektywów stałoogniskowych. Posiadamy również backup w postaci dodatkowych aparatów i kart pamięci.

Jak mamy dowiedzieć się czy nasz termin jest dostępny?

Po prostu napiszcie do nas w zakładce kontakt. Zdarza się, że mamy rezerwacje z dwuletnim wyprzedzeniem, ale są i Pary, którym udaje się zająć termin nawet tydzień przed ślubem.

Jak wybieracie zdjęcia? Czy możemy to zrobić sami?

Przyniesiony z Waszego wesela materiał jest selekcjonowany kilkukrotnie. Możecie nam wierzyć na słowo, że obejrzenie około 7tysięcy zdjęć nie jest prostym zadaniem. Po odrzuceniu tych totalnie nieudanych zaczynamy wybór w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Prawdą jest, że w przeciwieństwie do Was nie podchodzimy tak emocjonalnie i mamy umiejętność wyboru tych klatek, które nie tylko są technicznie najlepsze, ale także wartościowe, niosące treść. Sami mielibyście z tym ogromny problem. Ponadto to właśnie my, już na etapie wykonywania zdjęcia, wiemy jak kreować i opowiadać Waszą ślubną historię. Jednak nie martwcie się! Będziecie mogli zobaczyć wszystkie ślubne fotografie!

Jak obrabiacie zdjęcia?

No cóż… bardzo starannie. Wszystkie nasze zdjęcia poddane są autorskiej obróbce graficznej. Retuszujemy je oraz nadajemy odpowiednią jasność i kontrasty. Staramy się aby podkreślać piękno miejsc i momentów jednocześnie nie zmieniając ich wyglądu.
Więcej o selekcji i obróbce przeczytacie na blogu —> OBRÓBKA ZDJĘĆ ŚLUBNYCH

Czy możemy obejrzeć pełne reportaże z innych ślubów?

Tak, dajemy taką możliwość abyście się przekonali o stałej jakości naszych zdjęć. Najczęściej takie reportaże pokazujemy osobiście na spotkaniu. Jeśli spotkanie nie jest możliwe – wysyłamy galerię zabezpieczoną hasłem. Oczywiście szanujemy prywatność naszych klientów dlatego też nie wszystkie zdjęcia są w niej ujęte, jednak z całą pewnością te zaprezentowane pozwalają one na szerszy obraz naszej pracy.
Wiele również o naszych zdjęciach i reportażach ślubnych powiedzą historie na blogu – warto tam zajrzeć!

Kolejna sprawa do rozważenia to „kiedy? ile?”

Kiedy należy zarezerwować termin?

Teoretycznie: czym wcześniej tym lepiej. Ale nie za wcześnie. Zapisy przyjmujemy z maksymalnym półtorarocznym wyprzedzeniem, jednak musicie pamiętać, że podczas ogłaszania rozpoczęcia zapisów czy to na naszym Facebooku czy na Instagramie zazwyczaj w krótkim czasie otrzymujemy mnóstwo zapytań (i decyzji o tym, że właśnie my jesteśmy wymarzonymi fotografami). Dlatego jeśli już teraz jesteście pewni, że chcecie abyśmy Wam towarzyszyli – dajcie znać. Wpiszemy Was na listę, zaznaczymy w kalendarzu. Niech to nie będzie zwykła wiadomość z prośbą o ofertę, ale informacja, że jesteście pewni i chcecie :)
Spotkaliśmy się z przekonaniem, że dobry fotograf ślubny ma zajęty termin na kilka lat do przodu. My natomiast wyznajemy zasadę, że dobry fotograf nie musi martwić się o to, że jego weselny kalendarz będzie pusty, dlatego nie dajcie się zwieść! Zależy nam na tym by mieć z Wami kontakt i abyście byli świadomi naszego AKTUALNEGO stylu.

Kiedy rozpoczynacie pracę? Kiedy kończycie reportaż?

Umownie jesteśmy z Wami 13h. Czas ten pozwala nam na ujęcie najważniejszych chwil zarówno podczas przygotowań jak i zabawy weselnej. Jesteśmy z Wami zarówno u fryzjera jak i wizażystki, jeśli tylko chcecie! Pracujemy zazwyczaj do oczepin, maksymalnie do godziny 0:30.

Czy możecie przedłużyć czas pracy?

Jak wspomnieliśmy – można się z nami dogadać :) Wszystko zależy od przebiegu dnia, odległości jaką mamy przebyć i oczywiście rozsądku. Musicie przeanalizować czy pewne etapy Dnia Ślubu są dla Was bardzo istotne, czy może troszkę mniej. Każda dodatkowa godzina jest płatna, jednak nie bójcie się pytać – nasze doświadczenie pomoże Wam w decyzji!

Kiedy mamy pewność, że zarezerwowaliśmy termin?

Po pierwszej wpłacie i po podpisaniu umowy.

Czy umowa może być podpisana zdalnie (przez internet)?

Tak. Z wieloma Parami podpisujemy umowę na odległość, za pośrednictwem emaili i poczty. Odległość nie ma dla nas znaczenia!

Kiedy wykonujecie sesję plenerową?

Świetnym rozwiązaniem jest krótki plener w dniu ślubu (dosłownie 25min), który jest dobrą alternatywą do osobnego pleneru. Wyglądacie wtedy pięknie, nie musicie martwić się o dodatkowe rezerwacje u fryzjerów czy wizażystki, ubierać ponownie…wszystko właśnie wtedy gra tak jak powinno! Goście nawet nie odczują Waszej chwilowej nieobecności a my dwóch fotografów jesteśmy w stanie złapać wiele pięknych kadrów z emocji jakie towarzyszą Wam dokładnie tego dnia.
Jednak na Wasze życzenie możemy także spotkać się po ślubie i wykonać plener ślubny w inny dzień niż Dzień Ślubu.

Ile zdjęć dostaniemy?

Zanim odpowiemy na pytanie musimy Was utwierdzić w przekonaniu, że nigdy nie staramy się „obcinać” liczby zdjęć. Naszym głównym celem jest to aby materiał jaki dostajecie był nie tylko spójny ale i rzetelny. Ślubną historię powinno oglądać się z zaciekawieniem i w żadnym momencie nie możecie poczuć nudy. Dlatego też przykładamy bardzo dużą wagę do niepowtarzalności kadrów, do ciekawych perspektyw, wzajemnego uzupełniania się.
Doświadczenie pokazuje nam, że w czterystu starannie wykonanych i obrobionych zdjęciach jesteśmy w stanie pięknie ująć ślubny reportaż.
To na jakie zdjęcia zwracamy uwagę możecie obejrzeć pod linkiem śledząc z nami dzień ślubu krok po kroku, zaczynając od przygotowań—> >>KLIK <<<
Mamy nadzieję, że dzięki temu przekonacie się, że piękne zdjęcia ślubne powinny nieść ze sobą również treść.

Czy możemy dostać więcej zdjęć?

Oczywiście! Jeśli czujecie taką potrzebę by po obejrzeniu przygotowanego przez nas pakietu zdjęć zobaczyć te fotografie, które nie przeszły ostatecznej selekcji – dajemy Wam taką możliwość. Sami możecie zdecydować czy takie zdjęcia będziecie chcieli dokupić w formie obrobionej czy surowej.
Z naszego doświadczenia wynika, że liczba 450 fotografii to liczba optymalna, jednak jak już wspomnieliśmy: każda uroczystość weselna jest inna. Różni się ilością osób, intensywnością zabaw, podejściem Pary Młodej. Nie chcemy odbierać Wam możliwości wyłapania własnym okiem zdjęć dla Was również ważnych!

Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?

Obrabiamy zdjęcia wspólnie. Dlatego też możemy pozwolić sobie na to by przyspieszyć czas oddawania zdjęć naszym Parom. Umownie wpisujemy około dwóch miesięcy, jednak często zdarza się, że otrzymujecie ślubny reportaż o wiele wcześniej. Średnim czasem oczekiwania jest miesiąc. Zapewniamy, że warto czekać!

Ile kosztują Wasze usługi? Jaki jest cennik fotografa ślubnego?

Ponieważ sami nie mamy wiedzy jak długo strona na której przebywacie będzie dostępna w sieci to jeśli chcecie otrzymać aktualny cennik napiszcie do nas wiadomość wraz z datą planowanej uroczystości. Ceny za reportaż rozpoczynają się od 5900zł

Kiedy się rozliczamy?

Pierwsza wpłata przy podpisaniu umowy, reszta kwoty regulowana jest w momencie kiedy już widzicie swój obrobiony reportaż. Wychodzimy z założenia, że musicie wiedzieć za co płacicie :) Dlatego też, gdy zdjęcia ślubne są przygotowane otrzymujecie je w postaci miniatur, które umożliwiają Wam podgląd przygotowanych fotografii.

Wiecie już o nas bardzo dużo, ale zostało jeszcze sporo!

Czy otrzymamy od Was album ślubny?

Tak, jeśli taka będzie Wasza wola. Mamy ogromny wybór nie tylko rozmiarów fotoksiążek i fotoalbumów ale także bardzo bogatą paletę okładek. Każda Para indywidualnie personalizuje swoje albumy fotograficzne. Jest również możliwość zamówienia większej ilości fotoksiążek dla Rodziców, znajomych.

Czy możemy sami wybrać zdjęcia do albumu?

Tak, możecie. Oczywiście jeśli macie takie życzenie możemy pomóc Wam w wyborze (który zaakceptujecie) lub też możecie mieć totalną niespodziankę i album pierwszy raz zobaczycie już gotowy, przy odbiorze wszystkich zdjęć ślubnych!

Czy zawsze wykonujecie zdjęcia osobiście?

Tak, zawsze jesteśmy w niezmienionym składzie. Oczywiście, dopuszczamy sytuacje wyjątkowe, jednak na pewno zostaniecie o tym uprzedzeni!

Co w wypadku, gdy nie będziecie mogli wykonać zdjęć?

Na szczęście jeszcze nigdy nie mieliśmy takiej sytuacji, jednak mamy mnóstwo znajomych fotografów na równym do naszego poziomie fotograficznym i możemy zapewnić zastępstwo. Na pewno nie zostaniecie bez fotografa!

Posiadacie zezwolenie na fotografowanie w kościele?

Tak, posiadamy dokument.

Czy otrzymamy galerię na Waszej stronie i jak długo jest ona dostępna?

Jeśli macie ochotę przesyłać znajomym i Rodzinie swoje zdjęcia za pośrednictwem naszej strony – jest taka możliwość. W naszym panelu klienta otrzymacie prywatną galerię na hasło, która jest aktywna około pół roku. Oczywiście możecie zrezygnować z tej usługi.

Czy możemy nie zgodzić się na publikację zdjęć na Waszych mediach społecznościowych i blogu?

Jest to Wasze święte prawo! Bardzo szanujemy Waszą prywatność i rozumiemy jeśli nie wyrażacie zgody na upublicznianie swojego wizerunku. Zawsze dbamy o to by nie nadużywać Waszego pozwolenia i nie publikujemy w sieci pełnych materiałów oraz całych cykli zdjęć

Czy wykonujecie też inne zdjęcia? Oprócz reportaży weselnych, sesji ślubnych i sesji narzeczeńskich?

Tak, chociaż nie zawsze w duecie. Zdarza nam się fotografia reportażowa z różnych wydarzeń. Czasami są to zdjęcia produktowe, zdjęcia archtektury, zdjęcia wnętrz, zdjęcia reklamowe. Bardziej luźne sesje rodzinne jak i sesje indywidualne (sesja portretowa, sesja biznesowa, sesja wizerunkowa). Ba, czasami jest to akt.
Razem natomiast wykonujemy zdjęcia podczas Chrztu Świętego.

Czy sesja narzeczeńska jest potrzebna?

Sesja narzeczeńska przede wszystkim jest fajna! Pozwala Wam oswoić się z aparatem, z nami, zobaczyć jak bardzo na luzie może być sesja zdjęciowa. Polecamy!

Nie potrafimy pozować! Co teraz?

Ale my potrafimy fotografować :)! Chodźcie na zdjęcia!

To chyba już wszystkie pytania jakie mogły by Wam przyjść do głowy. Jeśli jednak postanowiliście nas jakimś zaskoczyć – nie krępujcie się i śmiało do nas piszcie!
Wiecie o nas i o naszej pracy naprawdę sporo, ale gdybyście czuli niedosyt, przygotowaliśmy dla Was cały dział WIEDZA, który staramy się intensywnie uzupełniać, odpowiadając tam na przeróżne pytania dotyczące pracy fotografa ślubnego jak i organizacji ślubu ogólnie. 


Teraz czas abyśmy to my Was poznali!