W

zabawę

WESELE - Najlepsze zdjęcia ślubne

Kolejny raz wspomnimy, że każde wesele rządzi się swoimi prawami. O ile można jakoś usystematyzować ceremonię ślubu i spodziewać się pewnych sytuacji to tak podczas ślubnej imprezy… może się zdarzyć wszystko. I to dosłownie!

Tutaj zaczyna się reportaż, który kreuje nie tylko Para Młoda i fotograf, ale i zaproszeni Goście. To on nich zależy w dużej mierze jak będzie wyglądała zabawa, jaka będzie atmosfera i w ostateczności: co zobaczycie oglądając zdjęcia ślubne. Jednak i tym razem są momenty, które z perspektywy wielu wesel uważamy za powtarzalne i godne uwiecznienia na zdjęciach.
Niezależnie czy planujecie tradycyjne wesele czy też stawiacie na oryginalność i odejście od typowych zwyczajów – na pewno będziecie w stanie wyłapać jakiś element reportażu ślubnego, który okaże się i dla Was cenny!

Aby stworzyć dla Was zdjęcia ślubne fotograf najczęściej nie ogranicza się do jednego rejonu Polski a często przemierza setki kilometrów by stworzyć dla Was pamiątkę tego ważnego dnia. Nasz rejon, w którym najczęściej bywamy to Małopolska i Podkarpacie i to na podstawie tej części Polski możemy mniej więcej określić przebieg typowego wesela. Jednak i tutaj zdarzają się wyjątki, które nas zaskakują i z którymi styczność mamy pierwszy raz.

Życzenia dla Pary Młodej

Czas na nie przychodzi bezpośrednio po wyjściu z kościoła lub dopiero na sali. Warto uwiecznić te najważniejsze – od najbliższej Rodziny bo właśnie wtedy najczęściej widać łzy wzruszenia i emocje na twarzach świeżo poślubionych małżonków. Lubimy wyłapywać nie tylko głównych zainteresowanych, ale także pozorne drobnostki jak piękne bukiety kwiatów, śmieszne opakowania prezentów czy też personalizowane podarunki.
Czekający w kolejce Goście, rozmawiający ze sobą… fajnie również jeśli otrzymujecie ogólny kadr ze składanych życzeń.

życzenia - fotografowanie na weselu

Przyjazd na salę

Para Młoda dociera na nią jako ostatnia. Ale to wcale nie oznacza, że nasza praca rozpoczyna się w tym miejscu dopiero po jej przyjeździe! To w jaki sposób działamy w tym momencie opisaliśmy szerzej we wpisie Fotograf Ślubny Kraków i warto abyście wiedzieli, że to doskonały moment nie tylko na to aby sfotografować piękne dekoracje na sali weselnej (zanim jeszcze goście zasiądą do stołów), ale także pora na zdjęcia oczekujących Gości. Zazwyczaj rozdawany jest już szampan, każdy sprawdza które miejsce przy stołach należy do niego – zatem Tablica Gości przed wejściem na salę jest mocno oblegana, na spokojnie również wiele osób się ze sobą wita lub zapoznaje.

wesele

Przywitanie na sali weselnej chlebem i solą

Najczęściej witają Rodzice, zdarza się jednak, że wyręcza ich w tym obsługa sali. Oprócz chleba i soli na tacy są dwa kieliszki (najczęściej związane wstążką), które Para rzuca za siebie. Więcej na temat tej tradycji możecie przeczytać tutaj
Akcja dzieje się bardzo szybko, ale warto zwrócić uwagę na to jak zostaje u nas zarejestrowana: kadry na Rodziców, na Was, detale (chleb, sól, kieliszki), moment rzutu, czasem również obserwujący Goście. Po wszystkim – symboliczne przeniesienie przez próg Panny Młodej. Rodowód tego zwyczaju sięga starożytnego Rzymu, w którym to uważano, że potknięcie się Panny Młodej, w trakcie przekraczania progu, jest jednym z najgorszych znaków. Aby ją przed tym uchronić, Pan Młody brał wybrankę w ramiona i przenosił ją ponad progiem, w którym czaiły się „złe duchy”.

Pierwszy taniec Pary Młodej

czyli otwarcie parkietu przez Parę Młodą. Czasem to wyuczona choreografia, czasem spontaniczny taniec czy po prostu bujanie się w rytm muzyki. Niezależnie od tego jak wygląda – zawsze oczy wszystkich Gości skierowane są na Was. Niekiedy publiczność otacza Młodych i tańczy w kółku dookoła nich. Bardzo popularny stał się również ciężki dym (dym kroczący), który sprawia, że Wasz pierwszy taniec staje się niemal tańcem w chmurach. Dla fotografa to ogromne pole do popisu i trudne zadanie by ująć nie tylko Was ale także całe otoczenie i pokazać efekt jaki jest tworzony dzięki maszynie do dymu.
Zdarza się również, że strzelają wtedy tuby czy też puszczane są bańki mydlane

Zabawa - dobrze sfotografowane wesele

Tańczący goście, ich portrety pięknie odizolowane od tła, szerokie kadry na salę weselną. To baza reportażu ślubnego z chwil na parkiecie. Warto również zwrócić uwagę by złapać chwile kiedy tańczycie ze swoimi Rodzicami a także samych Rodziców i Wasze najbliższe osoby (Świadkowie, Chrzestni, Rodzeństwo etc).

Zdjęcia rodzinne

jeśli już wspominamy o najbliższych – wesele to kolejny dobry czas na to by zrobić pozowane portrety rodzinne (jeśli nie powstały one wcześniej). W zależności od pory dnia czy sytuacji możemy zrobić je na zewnątrz lub na sali. Do Pary Młodej należy decyzja czy fotograf ślubny będzie fotografował wszystkich Gości, którzy chcą mieć z nimi zdjęcie czy też wybrani zostaną najbliżsi i sesja zdjęciowa w dniu ślubu będzie trwała krócej.

Zdjęcia przy stołach

Generalnie jest niepisana zasada, że nie robi się Gościom weselnym zdjęć kiedy jedzą, piją i bawią się przy stołach – pozwala to wyeliminować kadry, na których mogli by wyglądać niekorzystnie. Do fotografa ślubnego należy decyzja, którą jest popiera dużym doświadczeniem i wyczuciem chwil czy podejść i fotografować dane momenty. Przy stołach dzieje się wiele i zawsze staramy się zwracać na nie uwagę by nie przegapić toastów, śpiewów czy śmiesznych sytuacji. Są momenty, kiedy to nieuporządkowane stoły schodzą na drugi plan, jednak nigdy nie powinno tak być przy pozowanych zdjęciach – dlatego zawsze odradzamy Parom Młodym podchodzenie do każdego z weselników w celu sfotografowania – to zawsze źle wygląda i warto wygospodarować chwilę by wstać podejść w konkretne miejsce z ładnym tłem i brakiem pierwszego planu.

Tort weselny - fotografia ślubna podczas krojenia tortu

Zgodnie z tradycją podczas krojenia prawa ręka Pana Młodego powinna spoczywać na prawej ręce Pani Młodej. Po odkrojeniu pierwszego kawałka, małżonkowie symbolicznie częstują się nawzajem. Kolejne kawałki powinny zostać wręczone rodzicom: przy czym każde z nowożeńców przekazuje tort swoim teściom. Więcej na temat tortu przeczytacie na Ślub na Głowie
My swoimi zdjęciami skupiamy się nie tylko na Waszych emocjach wypisanych na twarzach, ale także na detalach i samym torcie. Pięknie również wyglądają zdjęcia Waszych Gości oglądających to wydarzenie.

Krojenie tortu weselnego - dobre zdjęcia ślubne Kraków

Podziękowania dla Rodziców

Odbywają się w różnej formie jednak jeśli już są to są to momenty bardzo wzruszające i piękne do fotografowania. Czasami towarzyszy temu przemowa, czasami jest to tylko taniec w kółeczku. Wręczane są kwiaty, kosze z winem i słodkościami, czasem inne prezenty rzeczowe. Naszym faworytem były symbolicznie podarowane drzewka do wsadzenia w ogrodzie!

Atrakcje weselne

Z roku na rok kolejne Pary Młode ustawiają wyżej poprzeczkę i prześcigają się w pomysłach jak uatrakcyjnić swoje wesele żeby zabawa była udana a goście ani przez chwilę się nie nudzili. Oczywiście, wcale nie oznacza to, że zatrudnienie świetnego zespołu czy DJa nie jest wystarczające!
Niemniej jednak oglądając reakcje Gości na przygotowane rozrywki jesteśmy przekonani, że warto dodatkowo urozmaicić swoją imprezę. Kilka pomysłów na to co możecie przygotować znajdziecie na blogu ŚlubNaGłowie i SweetWedding
Najważniejsze jest to by przywołać wspomnienia zrobionym wtedy zdjęciami a temu ma służyć nie tylko dobre sfotografowanie samej atrakcji ale także reakcji Gości i Pary Młodej! Pokaz sztucznych ogni, pokaz barmański czy też wypuszczanie lampionów – wszystko to robi ogromne wrażenie i sprawia, że wesele zapamiętane jest na długo! Wychodzą również piękne zdjęcia!

Oczepiny na weselu

To punkt kulminacyjny wesela! Czasami odbywają się tradycyjnie, gdzie Panna Młoda i Pan Młody rzucają bukietem/podwiązką/welonem i muchą/krawatem, czasem zdarzają się bardziej kreatywne i na przykład odcinane są wstążki z bukietu (trzymają je wszystkie panny zgromadzone na weselu). Oczepinom bardzo często towarzyszą zabawy. Oczywiście, w zależności od ustaleń i sposobu prowadzenia imprezy przez zespół czy wodzireja zabawy weselne również odbywają się w trakcie imprezy. Łapiemy ulubione przez dzieci „kaczuszki”, pociągi i wszelkie inne tańce – również te bardziej alkoholowe :)

Nie wszystko zaplanujemy!

Fotograf ślubny musi być czujny i obserwować wszystko co dzieje się na parkiecie i poza nim – zdarzają się chwile nieprzewidziane i godne zapamiętania. Najważniejsze by zawsze być w centrum wydarzeń! Wybierając swojego fotografa ślubnego zwracajcie uwagę nie tylko na to jak sfotografowana jest Para Młoda ale także jak ukazani są na zdjęciach Wasi Goście. Rodzinne imprezy to prywatne uroczystości, które powinny być pokazane z klasą i smakiem!

HARMONOGRAM DNIA ŚLUBU