C

przysięga małżeńska

Najpiękniejsza ceremonia ślubu

Ceremonia zaślubin to najważniejszy punkt całego dnia i główny powód dla którego się spotykamy.
Niezależnie od tego czy jest to uroczystość kościelna czy cywilna, dobrze aby znalazły się określone kadry w reportażu ślubnym. I tak jak w zdjęciach ze ślubnych przygotowań, tak i tutaj mogą znaleźć się zwolennicy lub przeciwnicy naszego „must-have” czyli zdjęć, które fotograf ślubny koniecznie musi zrobić.
Pozwólcie, że dla ujednolicenia przykładów posłużymy się głównie zdjęciami z uroczystości w kościele jednak należy pamiętać, że niemal całość opisywanych zdjęć pokrywa się również ze ślubami cywilnymi.

Spróbujemy jak we wcześniejszym wpisie prześledzić po kolei większość możliwych do zrobienia kadrów.
Natomiast jeśli chcecie zagłębić się w dokładny przebieg ceremonii zachęcamy do odwiedzenia artykułu na portalu Planujemy Wesele lub Deon

Droga do kościoła

Wyjeżdżacie z domu rodzinnego lub hotelu. Bardzo często towarzyszą Wam bramy (zastawy, szlabany), które najczęściej ujęte są już podczas przejazdu Pana Młodego do domu Panny Młodej. Sam moment wyjścia z domu jest bardzo ważny, pięknie też wygląda wsiadanie do samochodu i podjazd pod kościół. Pan Młody otwierający Pannie Młodej drzwi, podanie ręki, detale… Czasem jest to także Panna Młoda czekająca w samochodzie, często również łapiemy detale wiozącego Was auta (jeśli nie zrobiliśmy ich podczas przygotowań).

najlepszy fotograf slubny
panna młoda w samochodzie

Podpisywanie dokumentów w kancelarii parafialnej

Jeśli jest to ślub konkordatowy dokumenty podpisuje się najczęściej przed mszą. Podczas podpisywania w kancelarii parafialnej lub w zakrystii obecni są również Świadkowie. Bywa, że Para Młoda decyduje się nie spotkać przed ślubem – w takim wypadku rozdzielamy się i jedno z nas towarzyszy Pannie Młodej a drugie Panu Młodemu. Oczywiście, bywa też tak, że dokumenty podpisywane są w trakcie mszy (na ołtarzu lub bocznym stoliku specjalnie przeznaczonym do tego celu) lub po mszy (kiedy wszyscy Goście opuszczą kościół).

Podpisywanie dokumentów ślubnych w kancelarii parafialnej

Ceremonia ślubu: wejście

Wejście do kościoła to moment, kiedy oczy wszystkich weselników zwrócone są na Was.  Państwo Młodzi dumnie kroczący w stronę ołtarza, piękny tren za Panną Młodą, czasem nawet łzy wzruszenia czy po prostu szerokie uśmiechy.
Generalnie rozdziela się dwa tradycyjne sposoby na wejście:

  • sposób łaciński – Państwo Młodzi wchodzą do kościoła razem, często w towarzystwie orszaku złożonego z najbliższych
  • sposób anglosaski – Państwo Młodzi wchodzą osobno, Pan Młody czeka przy ołtarzu, Panna Młoda prowadzona jest przez Ojca lub inną ważną dla niej osobę. Następuje symboliczne przekazanie ręki Panny Młodej.

Spójrzmy jednak ciut bardziej fotograficznej strony. Jakie kadry można zrobić podczas całej ceremonii?
Orszak, który towarzyszy wchodzącej Parze. Najczęściej są to dzieci niosące obrączki, dziewczynki ubrane w urocze sukienki, chłopcy w garniturkach.

wąski kadr z osobą wprowadzającą Pannę Młodą, który daje nam świetny portret z najbliższą osobą oraz szeroki kadr, który pozwala na ujęcie nie tylko otoczenia w jakim się znajdują ale także zachowuje reakcje Gości na wchodzące osoby

wejście do kościoła
wejście do kościoła

portret Pana Młodego czekającego pod ołtarzem, szeroki kadr na całą sytuację

wejście do kościoła

moment przekazania ręki Panny Młodej. Czasami jest to również pocałunek w dłoń Panny Młodej, uściśnięcie dłoni obu Panów

Kazanie na mszy ślubnej

Podczas kazania i czytań zawsze staramy się by nie tylko osoba przemawiająca była uwieczniona, ale także aby zachować Wasze emocje i reakcje na usłyszane słowa. Trzymacie się za dłonie, wycieracie łzy, śmiejecie się… czasem nie tylko Wy jesteście wzruszeni, udaje nam się też wyłapać płaczącą Mamę lub Siostrę.

ceremonia ślubu

Kolejny raz wspominamy o portretach, jednak po czasie okazuje się, że niezwykle miło spojrzeć na kadr, gdzie Panna Młoda promienieje czekając na złożenie przysięgi i całe zdjęcie skupia się tylko na niej i na jej szczęściu. Dlatego też zarówno Młoda jak i Młody powinni mieć zdjęcie, które przedstawia tylko ich :)

panna młoda fotografia

Uważamy, że w reportażu powinien również znaleźć się portret Rodziców, Świadkowej i Świadka (Druhny i Drużby), Rodzeństwa, Babci i Dziadka… Oni najpiękniej reagują na Waszą przysięgę i cudownie przeżywają ten dzień…
Robimy także zdjęcia Gości weselnych w ławkach. Zrozumiałe jest, że nie ma możliwości by sfotografować każdego gościa, jednak zawsze znajdzie się moment podczas całej mszy gdzie możemy przejść wzdłuż ławek fotografując większość obecnych. Nie zawsze Goście wiedzą, że są fotografowani – nie zależny nam na tym by zwracać na siebie uwagę i niepotrzebnie peszyć aparatem. Zachowujemy się tak, by pokazać przybyłych naturalnie i korzystnie. Z pomocą przychodzi także obiektyw o szerokim kącie, którym robimy zdjęcie z widokiem na cały kościół. Widoczne są wtedy wszystkie ławki i chociaż osoby na zdjęciu zajmują małą część kadru to takie zdjęcie daje ładny pogląd na rozmieszczenie weselników.

zdjęcia ślubne gości

Przysięga małżeńska

Przychodzi czas na najważniejszy punkt uroczystości jakim jest przysięga małżeńska. I tu znów przypominamy o różnorodności kadrów!
Fotograf nie może być przyspawany do jednego miejsca! W reportażu dzieje się tak dużo, że wymagane jest by nie zwróciwszy na siebie uwagi tak obchodzić daną sytuację by ująć to co istotne.
Para z ołtarzem w tle, moment gdy jedno z Was składa przysięgę i jednocześnie drugie w nią wsłuchane, poświęcenie obrączek, podanie ich, zakładanie… aż w końcu pierwszy pocałunek… i oklaski i radość! Wszystko to składa się na prawdziwie piękną pamiątkę z dniu ślubu.
Zwróćcie na to uwagę by później nie okazało się, że z najważniejszego punktu uroczystości macie zdjęcia, na których widać tylko dokładnie tylko jedno z Was lub otrzymujecie serię zdjęć z Waszego profilu, na których to co prawda ujęta jest każda sytuacja, ale oglądając macie wrażenie, że fotograf nie pofatygował się by obejść Was dookoła i urozmaicić ten moment.
Mogło by się wydawać, że taka „walka” o piękne zdjęcia powoduje chaos pod ołtarzem i odwraca uwagę Młodych tym samym zaburzając podniosłość momentu. Nic bardziej mylnego, kiedy jest dwóch fotografów na ślubie! Mamy wszystko tak pięknie zgrane, że każde z nas zna dokładnie swoje miejsce i nie krążąc natrętnie wokół Was jesteśmy w stanie z odpowiedniej odległości ująć to co najważniejsze.

przysięga małżeńska

Często później spontanicznie pokazujecie obrączki lub po prostu z przyjemnością na nie zerkacie.

obrączki ślubne zdjęcia

Następnie moment przyjęcia Komunii Świętej, który powinien być tak uwieczniony by zarówno Wam ani Kapłanowi nie przeszkadzano. Dosłownie chwilę później mamy moment by złapać Was klęczących – wychodzą wtedy piękne kadry!

Architektura i detale

Uważamy, że piękne okoliczności w jakich bierzecie ślub również zasługują na to aby je umieścić w reportażu ślubnym. Kościół powinien być sfotografowany z zewnątrz, ale także bardzo dobrym uzupełnieniem całości reportażu są kadry z chóru (czasem jest możliwość by ując zespół, śpiewaczkę lub organistę)Są to zdjęcia, które dają nam pogląd na całość Kościoła. Takie szerokie kadry robi się również z dołu, na końcu kościoła i na jego przodzie (gdzie widać Parę Młodą i Najbliższych).
Czasem zdarza się, że Państwo Młodzi nie poznają kościoła. No cóż, oko fotografa widzi zupełnie inaczej i jesteśmy w stanie tak pokazać architekturę wnętrza, by ukazać jego wszystkie zalety. Przede wszystkim jednak ktoś, kto nie fotografuje nie ma okazji zbyt często patrzeć na swoje otoczenie tak szerokim kątem i obejmować wzrokiem tylu miejsc :)

zdjęcia ślubne w kościele

Lubimy detale dlatego bardzo często zwracamy uwagę na stylowe witraże, wpadające przez okna światło, misternie wykonane zdobienia, freski, czasem nawet naszą uwagę zwróci zegar wybijający godzinę mszy :)
Jeśli macie na swoim ślubie druhny i drużbów, który są tak samo ubrani, dziewczyny mają identyczne suknie i bukiety… na pewno to docenimy zdjęciami!

detale ślubne

Oprawa muzyczna w kościele

Muzykę Wam towarzyszącą warto uwzględnić nie tylko w nagraniu dźwięku, ale i zdjęciach – dlatego i na zespół, skrzypaczkę czy wokal znajdzie się miejsce w historii tego dnia.

muzyka w kościele

Jak na każdym etapie dnia ślubu tak i w kościele warto wypatrywać sytuacji nietypowych, które pięknie urozmaicają reportaż i niekiedy śmieszą czy wzruszają.
To czasem drobne szepty między Wami, ukradkowe spojrzenia, czasem są też gesty czy zupełnie nieprzewidziane sytuacje… Widzimy wszystko :)!

momenty i emocje

Wyjście Pary Młodej

Kiedy wychodzicie razem z ceremonii my mamy tę wspaniałą możliwość (jako, że pracujemy w duecie i na Waszym ślubie jest dwóch fotografów) aby na spokojnie ująć Was w szerokim kadrze (dzięki czemu wiadomo, kto tak ochoczo obsypywał Was ryżem i drobnymi pieniędzmi :) ) a także zrobić Wam portrety, które niejednokrotnie są ulubionymi kadrami z całego dnia :)!

wyjście z kościoła

Po Waszym wyjściu przychodzi czas nie tylko na symboliczne zbieranie grosików czy odjazd sprzed kościoła, ale także często jest prośba o zdjęcie grupowe.
Do tej kwestii różne Pary różnie podchodzą, gdyż wesela bywają ogromne i wiadomo, że nie zawsze każdy z Gości zapozuje najlepiej w danej chwili. Jednak jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i jeśli jest tylko takie życzenie – zdjęcie z gośćmi znajdzie się w Waszym albumie.

zdjęcie grupowe pod kościołem

Zdjęcia na ślubie cywilnym w USC lub w plenerze

Skupiliśmy się na ceremonii kościelnej, jednak tylko z tego powodu, że nie chcemy mieszać przykładowych zdjęć. Oczywiście, wszystkie te ważne ujęcia ślubne dotyczą również ślubu cywilnego (niezależnie czy odbywa się on w urzędzie stanu cywilnego czy jest to ślub w plenerze).

ślub cywilny

HARMONOGRAM DNIA ŚLUBU

Fotograf ślubny jest z Wami przez cały dzień!
Zerknijcie