...czyli co się musi znaleźć w reportażu by nie żałować braku wymarzonych zdjęć

Niezależnie od tego czy planujecie swój ślub z dwuletnim czy też z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w końcu przychodzi taki moment, że trzeba wybrać fotografa ślubnego. Niestety, najczęściej jest tak, że jest to Wasz pierwszy kontakt z reportażem ślubnym i tak naprawdę nie wiecie na co warto i należy zwracać uwagę. A przecież chcecie mieć najpiękniejsze zdjęcia ślubne! Czym bardziej pochłania Was kolejna strona internetowa, kolejne portfolio i kolejna masa fotografii ślubnych, tym więcej szczegółów wyłapujecie i tym więcej rzeczy jest dla Was istotnych… w końcu tworzy się obszerna lista pt. „co musi być” i na jej końcu najchętniej postawiło by się ogromny znak zapytania.
Każdy chciałby mieć ciekawe kadry, kreatywne zdjęcia i najlepszego fotografa, ale… jak przesiać tę masę fotek?

(Nie chce Wam się czytać? Na dole przejście do harmonogramu wesela :)

Jakiego fotografa ślubnego polecacie?

Kiedy już powoli macie dość przedzierania się przez kolejne zakładki w przeglądarce, dość wpisywania w Google magicznych fraz „polecany fotograf ślubny Kraków„, „fotograf na wesele„, „najlepszy duet fotografów ślubnych” a Facebook nie ma litości wiążąc to wszystko ze sobą i wyświetlając wciąż inne strony ślubne… najczęściej jesteście skłonni udać się do znajomych, którzy tę trudną decyzję mają za sobą i podrzucą Wam swój wybór. Polecenia… Czasami to wybór trafiony, Wasz ratunek i wybawienie a czasami… no cóż, chyba każdy pamięta to uczucie, kiedy widzi rozpływających się nad „artyzmem” i „sztuką” znajomych i tak właściwie nie wie o co im chodzi i co oni tam widzą…

Są gusta i guściki, są inne poziomy wrażliwości i inne potrzeby… jednak to Wy sami musicie zdecydować co jest dla Was ważne. I wbrew pozorom nie jest to sprawa, którą można odłożyć. Musicie pamiętać, że zdjęcia będą namacalną pamiątką przywołującą Wasze najpiękniejsze chwile i to właśnie do nich będziecie wracać po latach. Dlatego chyba nie chcecie za każdym razem myśleć o tym, że czegoś na nich nie ma, coś dla Was ważne nie zostało ujęte bo właściwie wybraliście kogoś z wolnym terminem i po prostu ładnymi zdjęciami.
Ta „ładność” jest bardzo względna i w dużej mierze uwarunkowana jest obróbką graficzną danego fotografa. To na obróbkę zwracamy uwagę w pierwszej kolejności i jeśli nie jest w naszym guście po prostu odpuszczamy dalsze zwiedzanie strony. Jednak w tym wpisie chcielibyśmy poruszyć kwestię treści fotografii, o retuszu i obróbce piszemy gdzie indziej, w artykule —> obróbka zdjęć ślubnych :)

polecany fotograf ślubny robi najpiękniejsze zdjęcia ślubne Kraków
Ciekawe zdjęcia i kreatywne kadry ślubne, harmonogram dnia ślubu

Bardzo dużo zdjęć w reportażu...

Pamiętajcie: najważniejsze jest by dobrze obejrzeć reportaż wybranego przez siebie fotografa ślubnego. I nie narzekać, że zdjęć jest dużo, że nie znacie ludzi, którzy na nich są, że przecież Wy będziecie oglądali swoje z ciekawością. Nie ma wymówek, bo za parę miesięcy to Wy dostaniecie na zdjęciach swoje wspomnienia i będzie już za późno na zwracanie uwagi na szczegóły. Dlatego nie skupiajcie się na osobach przedstawionych na fotografiach a na treść zdjęć; oglądajcie je wciąż odpowiadając sobie na pytanie czy chciałabym być na tym zdjęciu?” czy dana scena jest wystarczająco pokazana?
Nie musi to być pełny reportaż, bo przecież wesele to uroczystość prywatna i nie wszystkie zdjęcia muszą być pokazane szerszej publiczności. Jednak jeśli jest ich więcej niż 100, to już jest dobrze!

Dzień ślubu krok po kroku

Dochodzimy do momentu, kiedy najłatwiej przeanalizować Dzień Ślubu krok po kroku i przemyśleć co jest dla nas istotne, co nam się podoba, jakie kadry już widzieliśmy i zapadły nam w pamięć jednocześnie umiejscawiając je w ciągu wydarzeń – bo właśnie wtedy będzie na nie czas i wtedy musimy o nich pamiętać.
Oczywiście, dobry i polecany fotograf ślubny będzie miał rękę na pulsie i w danej chwili będzie mógł przypomnieć Wam o konkretnych ujęciach. Jednak nie stanie się to jeśli nie porozmawiacie z nim wcześniej, jeśli nie powiecie mu co Wam się podoba i jeśli nie zwrócicie uwagi podczas oglądania zdjęć przed ślubem, że na czymś Wam zależy. Dlatego dobrze jest mieć świadomość co się dzieje tego dnia po kolei i jak zostało wspomniane wcześniej: świadomie oglądać pełne materiały.
Pamiętajcie: każdy ślub jest inny i każda Para ma inne wymagania! Mówcie o swoich!

Najpiękniejsze zdjęcia ślubne, ciekawe kadry i kreatywne zdjęcia na weselu które zrobił polecany fotograf ślubny

Na jakich kadrach Wam zależy?

Szczerze? Nie wiemy ;) Dlatego postarajmy się prześledzić poszczególne elementy uroczystości i na podstawie naszego doświadczenia „wyłapcie” cenne dla Was fotografie. Być może będą to wszystkie, być może znajdzie się wśród nich niewiele. Harmonogram dnia ślubu dla każdej Pary Młodej jest inny a zdarza się i tak, że postanawiacie mieć wesele bez planu. I też jest super :)!
Szerzej na temat każdego z elementów piszemy w osobnych wpisach ponieważ jest to warte poświęcenia dłuższej chwili.
Klikajcie śmiało!

HARMONOGRAM DNIA ŚLUBU


Pamiętajcie
: zawsze liczy się różnorodność materiału, ciekawe kadry, kreatywne zdjęcia i brak powtarzalności w całym reportażu.
To nie film poklatkowy ani wyścig kto odda więcej zdjęć! Stawiajcie na jakość i ponadczasowość!