5

kroków

Najlepszy fotograf ślubny - jak wybrać?

Nie wiemy czy też tak macie jak my, ale kiedy przychodzi do jakiegoś wyboru i wachlarz możliwości jest zbyt duży, to dostajecie bólu głowy i wiecznego niezadowolenia z przymusu podjęcia decyzji. A najgorzej, gdy decyzja jaką musicie podjąć wymaga od Was wiedzy i znajomości tematu.
A Wy… no nijak się do tego poczuwacie, bo skąd macie wiedzieć / znać / orientować się?!

No i właśnie tak często jest z fotografią ślubną. Stajecie przed wyborem jak znaleźć najlepszego fotografa ślubnego. Nikt od Was wcześniej nie oczekiwał, że będziecie znać się na zdjęciach (już nie mówiąc o zdjęciach ślubnych) a tu przychodzi chwila, gdy spodziewacie się wydać kilka tysięcy i zewsząd jesteście atakowani możliwościami, opcjami i wizualną gorączką

Nie zazdrościmy Wam. Ale pomożemy.
Na wszystko trzeba mieć plan :) Na zdjęcia ślubne też.

1. Rozejrzyj się!

Każde poszukiwania zaczynają się od zbierania jak największej ilości danych, by móc je później uporządkować, scharakteryzować i ewentualnie: odrzucić. 
Tak też powinno być z Wami. Wyszukujcie stron z fotografią ślubną w internecie (Google nie ma dna :D), poszukajcie na Facebooku i Instagramie, w katalogach branżowych, zapytajcie znajomych. Być może część z odwiedzonych fotograficznych stron nie będzie nadawała się absolutnie do niczego, ale to nie szkodzi: nauczycie się dzięki temu co Wam się podoba a co nie. 

2. Określ Wasz ulubiony styl fotografii

Jak już macie pozwiedzane tyle stron fotografów ślubnych, to możecie na pewno coś więcej powiedzieć na temat ich stylu obróbki. Być może jeszcze nie jesteście wprawieni, ale już na pewno widzicie różnice. 

Niektóre zdjęcia są bardzo ciemne, inne bardzo jasne. Na niektórych kolory są intensywne, na innych wręcz zbyt blade a na jeszcze innych tak naturalne, że chciało by się ręką sięgnąć do monitora. Czasami różnice widać od razu chociażby po zieleni trawy i drzew – na jednych od razu rozpoznacie porę roku a inne to lekko wypłowiały kolor zielony na wszystkim. Suknie ślubne są śnieżnobiałe lub szare. Są fotografowie ślubni, którzy używają wielu wieloplanów (wszystko na zdjęciu jest ostre) a są i tacy, którzy lubią się głębią ostrości bawić i „rozmazane” tło gości w ich zdjęciach ślubnych. 

Jesteśmy pewni, że już po kilku odwiedzinach będziecie w stanie wyłapać kierunek fotografii, który Wam odpowiada. Będziecie ukierunkowani czy wolicie jednego fotografa czy duet fotografów. Zrozumiecie dogłębnie, które zdjęcia są dla Was ważne i czy fotografowie dobrze ujmują KAŻDY element w harmonogramie dnia ślubu a nie tylko szpanują plenerami :D
Więcej o naszym stylu obróbki najdziecie w artykule —> Obróbka zdjęć ślubnych
Więcej o tym dlaczego duet fotografów jest taki fajny znajdziecie tutaj —> Duet fotografów ślubnych Kraków Białe Kadry

3. Określ Wasz budżet

Czy to fotograf ślubny Kraków, czy Rzeszów czy Nowy Sącz lub Warszawa to ceny nigdy nie są uzależnione od rejonu w jakim się działa. Serio. 
Moglibyśmy dużo pisać o określaniu cennika, ale sporo będzie jeśli powiemy, że chociaż działamy głównie w Małopolsce, to nasz duet fotografów ślubnych zobaczycie też we Wrocławiu czy Warszawie. Już nie mówiąc o podziale na fotografów z dużego miasta i tych z mniejszych miasteczek lub wsi. My pracujemy wszędzie i może się okazać, że wcale też żadnym wyznacznikiem nie jest fakt dojazdu fotografa na miejsce ślubu, bo sumując koszty okażemy się tańsi w Łodzi niż jakiś lokalny fotograf tam. 

Dlatego ważny jest Wasz budżet i określenie chociaż na tym etapie jakiś widełek cenowych jakie możecie wydać na zdjęcia ślubne. 
Niemniej, pamiętajcie: jest coś takiego jak negocjacje i może się okazać, że dla Was z pozoru niemożliwe obniżenie ceny tak dostosuje ofertę fotografa, że wszyscy będą zadowoleni :)

jak znaleźć najlepszego fotografa ślubnego Kraków i Małopolska? Krojenie tort weselny

4. Niech fotograf ślubny się o Was dowie!

Ok, czyli jesteśmy na etapie, kiedy macie wypatrzone z bazy wielu fotografów swoje perełki. Te zdjęcia ślubne w ich portfolio Wam się podobają, czujecie, że taki styl fotografii ślubnej jest Waszym ulubionym. Teraz czas na odrzucenie z tej bazy tych ofert, które nie nie spełniają podstawowego warunku: nie mają wolnego terminu, Wasza data ślubu jest już zajęta. 

Po stylu pisania, rozmowie telefonicznej czy spotkaniu pewnie dowiecie się także co nieco więcej o charakterze kogoś, kto będzie robił Wam zdjęcia na weselu. Często powtarzamy, że chemia musi być! Ogromnie cenimy sobie dobry kontakt i fajną atmosferę między nami a naszymi Parami Młodymi, dlatego uważamy, że to wielka wartość jeśli oprócz samego robienia zdjęć na ślubie potrafimy wprowadzić taką energię, która zaprocentuje dobrymi zdjęciami. Nie oszukujmy się: kiedy jesteście przy nas swobodni, to widać na zdjęciach!

Jednocześnie, kontaktując się, fotograf ślubny zapewne wyśle Wam ofertę. Cennik zdjęć ślubnych da Wam już obraz tego czy mieścicie się w budżecie. Warto też dopytać o ewentualne zmiany w ofercie, ponieważ jeśli zdjęcia są wymarzonymi i chcecie by dany fotograf ślubny realizował Wasz reportaż, to być może uda Wam się wynegocjować takie warunki by każda ze stron była zadowolona (krótszy czas pracy, więcej/mniej zdjęć, zdjęcia dokumentacyjne, album fotograficzny w cenie). Zapytajcie. 

5. Doszlifujcie współpracę

Ok, wybraliście. Teraz pozostają kwestie formalne takie jak umowa. Przeczytajcie, nie bójcie się pytać. Każdy fotograf także ma różny sposób rozliczeń finansowych z Wami i nie ma w tym nic złego jeśli zapytacie dlaczego tak a nie inaczej. Nie bójcie się też wyjaśniać – my stawiamy na klarowność i dbałość o obie strony umowy. I wierzymy, że każdy też tak ma :)

Zobacz nasze portfolio!

i daj się zachwycić

Chyba już wiecie jak znaleźć najlepszego fotografa ślubnego

Fajnie, że nadal z nami jesteście. Mamy nadzieję, że i my będziemy z Wami podczas fotografowania najpiękniejszych momentów na Waszym ślubie i weselu!
Przypominamy, realizujemy reportaże ślubne nie tylko w miastach takich jak Kraków, Wieliczka, Nowy Sącz, Rzeszów, ale chętnie przybywamy w zakątki całej Polski!

Napiszcie do nas!