ZO

zimne ognie na weselu

Jak zorganizować zimne ognie w dniu ślubu?

Zimne ognie to od kilku sezonów jedna z najpopularniejszych atrakcji weselnych.
Bardzo się z tego cieszymy, bo dostarczają nam dokładnie tego, co każdy fotograf lubi na zdjęciach ślubnych: nietypowego światła i dużo energii fotografowanych osób. Gdy tylko te iskry się pojawiają, pojawia się również uśmiech – to nierozerwalna relacja :)

Sztuczne ognie mimo dużej popularności i pozornie łatwej obsługi zasługują na to, by odrobinę przygotować się do ich umieszczenia w reportażu ślubnym i jeśli zależy Wam na pięknych zdjęciach reportażowych z ich odpalania, to zalecamy zwrócenie uwagi na kilka spraw. 

Kiedy zorganizować zimne ognie na weselu?

Momentów na to by odpalić zimne ognie uprzednio rozdane Gościom jest na pewno kilka podczas całego dnia ślubu. Możecie to zrobić podczas wyjścia z kościoła, możecie podczas pierwszego tańca. Bardzo fajnie również wyglądają podczas krojenia tortu weselnego lub jako osobny i specjalnie zaplanowany punkt programu.
I właśnie te dwie ostatnie opcje polecamy najbardziej. Dlaczego? Ano dlatego, że atrakcja ta najlepiej prezentuje się wtedy, gdy światła są zgaszone lub na zewnątrz jest już ciemno. 

A ze względu na organizację przy odpalaniu, gdybyśmy mieli wybierać i doradzać, skłaniamy się ku temu, aby takie zdjęcia z zimnymi ogniami wykonać jako osobny punkt programu na weselu :) I to właśnie ten sposób będziemy opisywać poniżej – bo to on przynosi Wam najwięcej wątpliwości przy organizacji i planowaniu. 

Jak długie powinny być zimne ognie?

W sumie… nic nie “powinno”. Jakie kupicie takie będą, ale musicie liczyć się z prostą kwestią, że te najkrótsze odpalają się wyjątkowo szybko i tak też szybko gasną. Owszem, można dać każdemu po cztery, ale chyba nie chcecie mieć na zdjęciach zamiast zadowolonych i wymachujących ogniami ludzi, same spuszczone głowy próbujące odpalić kolejny płomień;) W drugą stronę też nie jest najlepiej – zbyt długie ognie, gdy osób jest sporo, nie są za bardzo poręczne i dość ciężko zapanować nad nimi, gdy stoi się w ciasnym tłumie (wiadomo, jak do tego dojdzie jeszcze jakiś weselny trunek, to panowanie jeszcze trudniejsze).
Dlatego też odpowiemy, że najlepiej mieć ognie 40-70cm i lepiej więcej niż mniej. Jeśli Gości na zdjęciach będzie dużo, możecie dla każdego przewidzieć po 2 ognie 40cm, a jeśli mniej – dla każdego jeden 70cm. 

Sztuczne ognie atrakcje weselne
poradnik ślubny jak zorganizować zimne ognie na weselu

Kto może być na zdjęciach z zimnymi ogniami?

Odpowiedź jest banalnie prosta: wszyscy mogą :) Ale pamiętajcie, że jak każde zdjęcie grupowe, tak i zdjęcie z zimnymi ogniami ma to do siebie, że nie ma możliwości, by każdy ładnie oświetlony patrzył w obiektyw i był widoczny jak na portrecie. No tak się po prostu nie da. Z resztą, zazwyczaj to nie takie ustawki mają w sobie najwięcej energii, tylko te fotografie, które zrobione są typowo reportażowo. Robiąc zdjęcia skupiamy się na Parze Młodej, ale nie zapominamy także o Gościach czy detalach. To bardzo intensywne kilka minut, w których fotograf musi starać się wyłapywać najlepsze kady i jedna z tych chwil, kiedy ogrooooomnie doceniamy, że zazwyczaj jesteśmy z Wami jako duet fotografów ślubnych.  Wtedy można biegać troszkę wolniej ;)

Dobrą opcją jest wytypowanie 5-7 bliskich Par, które będą z Wami wtedy, nie zmuszając całego wesela do wyjścia. Nad taką grupką łatwiej zapanować, możecie dobrać osoby trzeźwe (w końcu przypalona sukienka to nie żarty) no i zwiększa się szansa na to, by wszyscy byli na zdjęciu bardziej widoczni. 

Atrakcje weselne - zdjęcia z zimnymi ogniami na weselu

Jak zorganizować odpalanie zimnych ogni, gdy wychodzi całe wesele?

  1. Macie już przygotowane zimne ognie, nikt ich nie szuka, nie ma biegania, jest za nie odpowiedzialna jedna/dwie osoby (świetnie w tej roli sprawdzają się Świadkowie)
  2. Poinformowaliście nas wcześniej, że będziemy robić zdjęcia np. o 22.00, na zewnątrz. Uzgodniliśmy wspólnie miejsce, by nikt się nie pogubił. Wie o tym również zespół/DJ
  3. Jeśli wszyscy Goście będą uczestniczyli w atrakcji weselnej – dobrze, by osoba prowadząca wesele (np. wodzirej czy DJ) poinformowali o tym co się za chwilę będzie działo. To również dobry czas, by przy ogłaszaniu atrakcji weselnej poprosić Gości aby ci, którzy dysponują zapalniczkami, wzięli je ze sobą.
  4. Goście wychodzą na zewnątrz – sprawnie to działa, gdy osoby rozdające stoją przy drzwiach i po przekroczeniu progu każdemu z weselników wręczają ogień. 
  5. Goście wiedzą, że nie podpalają ogni od razu – będzie na to czas
  6. Ustawiamy zebranych albo w półkole, albo w szpaler, którym będzie przechodziła Para Młoda.
  7. Po skończeniu warto aby wypalone elementy zostały umieszczone w jednym miejscu – zapobiegnie to zaśmieceniu miejsca. W szczególności, jeśli osób było sporo. Można w tym celu przygotować specjalne metalowe wiaderko lub po prostu zebrać od każdego wypalony drucik. 
śmieszne zdjęcia ślubne, pocałunek pary młodej, fotograf ślubny małopolska zimne ognie

WAŻNE! Na co uważać przy organizowaniu zimnych ogni na weselu?

  • Zimne ognie nie są do końca takie zimne jak wskazuje nazwa – warto zwrócić uwagę, by nie palony element nie znajdował się zbyt blisko weselnych kreacji czy fryzur.
  • Niech nikomu nie przyjdzie do głowy, by podpalać ognie na raz – sami byliśmy świadkami takiego pożaru w rękach i jesteśmy pewni, że wolimy kolejny raz nie być świadkiem “wydarzenia”. Zobaczcie jak może się palić! —> https://www.youtube.com/watch?v=LY3YUN9tS3c&ab_channel=Nauszek
  • Lepiej, by w zabawie ograniczyć udział osób, które są pod mocnym wpływem alkoholu. To raczej nie jest dobre połączenie a o wypadek nie jest trudno.
  • Jeśli chcecie, możecie zorganizować świeczki, od których będą odpalane ognie w małych grupach. To dobre rozwiązanie, gdy nie spodziewacie się zbyt wielu zapalniczek ;)

Jak każda atrakcja weselna, tak i zimne ognie powinny być odpowiednio zaplanowane, aby wszystko się udało i nie były po prostu… niewypałem ;)

Zobacz inne nasze porady!

i zorganizuj najpiękniejsze wesele