ŚP

ślub plenerowy

Zniewalający ślub cywilny w plenerze

Ślub plenerowy to w ostatnim czasie bardzo popularny sposób na zawarcie związku małżeńskiego. W Polsce o wiele łatwiej przeprowadzić ślub cywilny w plenerze niż ślub kościelny plenerowy czy konkordatowy ślub plenerowy.
Wynika to głównie z ilości obowiązków i obostrzeń jakie niesie za sobą ceremonia kościelna. Pamiętajcie jednak, że nawet, jeśli nie uda Wam się uzyskać zgody Biskupa na zawarcie ślubu w upragnionym plenerowym miejscu poza kościołem, macie jeszcze szansę na znalezienie urokliwego kościółka czy kapliczki, które na pewno spełnią wymogi Kościoła Katolickiego.
Bywa, że i ze strony Urzędnika Państwowego napotkacie na problem i może się okazać, że ślub cywilny nie może być zorganizowany w plenerze. W tym wypadku z pomocą przychodzą osoby, które zorganizują Wam plenerowy ślub humanistyczny

Ślub plenerowy - ceremonia, która potrafi zachwycić

Każda z Par Młodych pragnie, by ich przysięga małżeńska była składana w miejscu wyjątkowym a cała ceremonia została dobrze zapamiętana nie tylko przez nich samych, ale także przez zaproszonych Gości weselnych.
W momencie, gdy Urząd Stanu Cywilnego nie do końca spełnia wyobrażenia o najpiękniejszym możliwym miejscu, z pomocą przychodzi organizacja uroczystości poza nim. Można organizować go na własną rękę, z pomocą konsultantki ślubnej lub menedżera sali/hotelu, jeśli decydujecie się na hotelowy ogród.
Niezależnie od powodów organizacji poza miejscem standardowym, zawsze należy liczyć się nie tylko z zaletami, ale także wadami takiego rozwiązania. 

Umowa ślubna z fotografem ślubnym Kraków na zdjęcia ślubne reportaż

Zalety ślubu plenerowego

1. Miejsce

Główną zaletą ślubu plenerowego jest dowolność miejsca zawarcia związku małżeńskiego. Nie rozpędzajcie się jednak z radością, jeśli macie w głowie totalnie zwariowane miejsce – Urzędnik ma prawo odmówić przeprowadzenia uroczystości, jeśli uzna, że nie jest to miejsce godne do przeprowadzenia ceremonii lub zagraża ono bezpieczeństwu uczestników.

2. Dojazd

Możliwość zredukowania dojazdów z miejsca przygotowań na miejsce ceremonii i wesela. Jeśli decydujecie się na składanie przysięgi w miejscu wesela, na pewno odczujecie wygodę przemieszczania się i brak pośpiechu. 

3. Przestrzeń

Kiedy nie ograniczają Was ściany i macie do dyspozycji dużą przestrzeń, możecie także mieć pewność, że wszyscy Wasi Goście się pomieszczą i dzięki temu będą uczestniczyć w Waszej przysiędze. Bywa, że małe sale USC wykluczają część weselników, gdyż przeznaczone są na dosłownie paręnaście miejsc. 

4. Brak pośpiechu

Klimat slow – zazwyczaj jest tak, że chociaż ślub plenerowy niewiele różni się przebiegiem od tego tradycyjnego w Urzędzie, to jest przeprowadzany przez Urzędnika odrobinę inaczej. Da się to odczuć, gdy bez pośpiechu nadchodzą kolejne etapy ceremonii i gdy wygłaszane są na końcu słowa skierowane do Was. 

5. Piękne warunki do zdjęć

Dla nas to chyba najważniejszy punkt :) Oczywistym jest, że nam, tak samo jak Wam, zależy aby stworzyć najpiękniejsze zdjęcia ślubne. Otoczenie natury, ceremonia pod gołym niebem, naturalne światło bardzo sprzyjają swobodzie w fotografii ślubnej. Na pomoc przychodzi również wcześniej wspomniany brak ograniczeń w postaci murów – jesteśmy tam, gdzie chcemy :)

ślub w plenerze plusy i minusy

Wady ślubu plenerowego

1. Pogoda

Sprawa, która nasuwa się jako pierwsza, to ta, której przewidzieć i zaplanować nie możemy: pogoda. Nie mamy wpływu na to, czy nasze polskie lato (bo ustalmy, że nie rozważamy tutaj zagranicznych ślubów) nie zaskoczy nas ulewnym deszczem czy niespodziewaną nawet burzą. Ba, nawet skrajne upały też nie sprzyjają i w tych momentach chyba każdy marzy o klimatyzacji. 
Dlatego warto mieć jakiś “Plan B” na takie okoliczności – możemy zaopatrzyć Gości w jednolite parasolki, możemy skorzystać z możliwości błyskawicznie rozkładanych zadaszeń lub szybkiej zmiany lokalizacji – jeśli ślub organizowany jest na przykład w ogrodzie hotelowym, ten często ma opcję przeniesienia do jednej z sal.
Z drugiej strony, z cukru nie jesteśmy i jeśli jest to jakaś drobna mżawka, to często bywa ona fajnym elementem całej uroczystości :)

2. Koszt

Ślub plenerowy to także większy koszt. Aktualnie oprócz standardowej opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego, która wynosi 84 zł,  jest dodatkowe tysiąc złotych za przyjazd Urzędnika na miejsce ceremonii. 

3. Miejsce na ślub plenerowy musi być zorganizowane przez Parę Młodą!

Niejako bezpośrednio z większym kosztem jest związana potrzeba organizacji miejsca ślubu. Powinniście zapewnić:
– miejsce dla Urzędnika
– miejsce dla siebie i Gości
– stolik do podpisania aktu
– nagłośnienie

Jeśli spodziewacie się, że zaproszone Panie (i oczywiście Panna Młoda) mogą zatopić i zniszczyć swoje buty w ziemi/trawie – pomyślcie także o nich i przeanalizujecie dobrze miejsce!

4. Nieproszeni Goście na ślubie

Wiele pięknych miejsc, to także miejsca tłumnie odwiedzane przez turystów. Jeśli nie chcecie mieć wielu gapiów na swojej uroczystości – przeanalizujcie jak i kiedy ją zorganizować, by uniknąć zbędnych spojrzeń.
Ślub np. na szlaku górskim może być super, ale warto rozważyć dla swojej intymności odejście w bardziej ustronne miejsce :)

Gdzie można zorganizować ślub plenerowy?

Panuje dość duża dowolność co do miejsca ceremonii a jedynym ograniczeniem są urzędnicze wymogi i… rozsądek. Pamiętajcie także o odpowiednich wnioskach do USC! W Krakowie wygląda to tak —> organizacja ślubu plenerowego w Krakowie
Warto przemyśleć miejsce ślubu pod kątem zabezpieczeń na czas niekorzystnej pogody oraz pod kątem sposobu dotarcia: o ile dla Pary Młodej spacer górskim szczytem może być super atrakcją, tak nie dla wszystkich, których Para chciałaby mieć w swoim towarzystwie – niekoniecznie.

Jedne z najpopularniejszych, ogólnodostępnych miejsc to:

  • ogród należący do sali weselnej / miejsca wesela
  • łąki, szczyty górskie
  • skraj lasu
  • plaża nad jeziorem / nad morzem

Mieliśmy również przyjemność fotografować ślub plenerowy w ogrodzie Pary Młodej (ahhhh, pandemia koronawirusa jednak przyniosła sporo ciekawych rozwiązań) oraz… w prywatnym mieszkaniu!

Wniosek jest taki, że nie powinna Was ograniczać wyobraźnia i jeśli macie swoje marzenia co do tego dnia – poszukajcie rozwiązań by je sfinalizować!

Duet fotografów ślubnych czeka na Was :)

My i nasza fotografia ślubna chętnie uwiecznimy Wasze szczęście w tym najbardziej oryginalnym dniu ślubu! Napiszcie do nas, zapytajcie o termin i cenę a być może dołączycie do Par Młodych uszczęśliwionych naszymi fotografiami ślubnymi :)!

Jeśli chcecie poczytać więcej o organizacji ślubu i wesela, a przede wszystkim interesują Was zdjęcia ślubne i i w jaki sposób je wykonujemy, zapraszamy do odwiedzin —> PORADNIK ŚLUBNY