Chociaż w aktualnych czasach dawne wierzenia już nie są tak mocno kultywowane, to musimy przyznać, że symbolika welonu mocno zaznaczyła się w głowach i chociaż pozostaje on już raczej w sferze tradycji i pięknego dodatku ślubnego, to raczej z łatwością każdy z nas odpowie,
że początkowo welon symbolem czystości i dziewictwa.
Ponad to, wielu w starożytnym Rzymie wierzyło, że ta biała tkanina odstrasza duchy i demony, jednocześnie chroniąc Pannę Młodą przed ich oddziaływaniem. Według tradycji, przyszła Żona, prowadzona do ołtarza przez swojego Ojca, miała twarz zakrytą właśnie welonem a Pan Młody niejako “pieczętował” przekazanie jej przez odkrycie welonu z twarzy.
Wianek jest bliższy wierzeniom słowiańskim. Noszony najczęściej przez niezamężne dziewczęta stał się symbolem niewinności. Dziewiczy wianek upleciony był z żywych kwiatów, ziół. Podczas obchodów Stada czy Nocy Kupały, miał chronić panny przed złymi duchami. Rodzice chcący ogłosić, że ich córka gotowa jest do małżeństwa wieszali wianek w oknie lub przed domem. Mówiono, że ta, która wyszła za mąż “straciła wianek”. Jest to również nierozerwalnie związane z tradycją wymiany wianków, następującą między Parą Młodą.
Aktualnie już raczej nikt uparcie nie trzyma się przekonań naszych przodków, jednak prawdą jest, że wiele z naszych Mam czy Babć nie wyobraża sobie by ich córki czy wnuczki poszły do ołtarza z “odkrytą głową”.
Panny Młode współcześnie bardzo często wybierają połączenie wianka z welonem, co tworzy bardzo piękną i spójną całość. Nie zawsze musi to być kompletny ślubny wianek, czasem jest to jedynie kilka kwiatków przy wpięciu welonu, czasami jest to “półwianek”, który oplata całą głowę jednocześnie pozostawiając odkryte czoło.
Kolejnym przepięknym dodatkiem do welonu jest specjalnie zaprojektowana biżuteria. Może ona być ze sztucznych materiałów, spotkaliśmy się również z oryginalnymi srebrnymi grzebyczkami do włosów. Przyznać trzeba, że ta ozdoba jest naprawdę ponadczasowa i tak samo jak welon – bardzo często przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Jedna z naszych Panien Młodych nie mogła ukryć wzruszenia wpinając we włosy ozdobę, która została jej przekazana przez Mamę i Babcię. Zatem taka dekoracja do włosów może nawet spełniać funkcję „czegoś starego” lub „czegoś niebieskiego” jeśli planujecie podążać za tradycjami ;)
Toczek czy fascynator we włosach Panny Młodej to już osobna historia i nie łączy się tych elementów stroju z wiankiem czy welonem. Zdarza się jednak, że pod nimi kryje się metalowa ozdoba, tak, że gdy Panna Młoda pozbywa się tego elementu z włosów odkrywa ją.
Ozdoby takie są różnego typu i czasem jest to pojedynczy, błyszczący element a czasem cały łańcuszek pięknej biżuterii. W modzie są również zwracające uwagę tiary lub ozdobne opaski, które często w większości ukryte pod włosami zdobią jedynie swoją najbardziej okazałą częścią.
Ustalmy najważniejsze: wybór nie może być przypadkowy.
Przede wszystkim zdecydujcie czy powinien to być krótki czy długi welon.
Jest to o tyle istotne, że wpływa nie tylko na wygodę Panny Młodej ale także na sposób w jaki zaprezentuje się suknia ślubna.
Długie welony wybierane są często tylko na ceremonię ślubu, by pięknie rozłożone prezentowały się nie tylko przy ołtarzu ale także przy bardzo spektakularnym wejściu Panny Młodej. Należy pamiętać, że welon nie może być zmięty i trzeba dołożyć wszelkich starań by pięknie go rozłożyć i zaprezentować jego atuty.
Długie welony stają się problematyczne, gdy Panna Młoda musi usiąść. Tutaj rola świadkowej, która najlepiej, gdy delikatnie przytrzymuje materiał i pozwala na to, by Młoda najpierw usiadła a później przytrzymywany welon został rozłożony lub podany.
Długi welon do ślubu jest nie tylko ozdobnym elementem, ale także sposobem na to, by delikatnie okryć kobietę i zasłonić ramiona na czas ceremonii w kościele.
Nie zapominajmy jednak, że takie przykrywanie sukni nie może odbierać jej uroku i welon musi być dopasowany do założonej w tym dniu kreacji, by nie przykrył nadto tego, co najpiękniejsze.
Dobrym kluczem w doborze jest to, by kierować się ilością ozdób na sukni. Gdy jest ich wiele, welon powinien raczej być skromniejszy. Gdy suknia jest prosta i gładka możemy sobie pozwolić na ekstrawagancję przy wyborze.
Dobrze zwrócić także uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. Niejednokrotnie w salonach sukni ślubnych jest możliwość dokupienia welonu wykonanego z tego samego materiału co suknia. Jeśli będziecie poszukiwać na własną rękę tego elementu pamiętajcie, że dobrze jest mieć kawałek materiału sukni, by sprawdzić czy biel jest tak samo biała lub czy użyte koronki “nie gryzą się” ze sobą.
Nawiązując do materiału, ważnym aspektem jest ciężar welonu. Jeśli materiał z jakiego jest wykonany jest za gruby, nie tylko będzie obciążał fryzurę, ale także będzie się brzydko układał. Natomiast zbyt lekki i cienki welon powoduje, że przy każdym podmuchu wiatru przestajemy nad nim panować a lekkość wcale nie dodaje uroku – tkanina się niekontrolowanie ugniata i zaczepia o suknie dając efekt brzydkiego “oblepienia”.
Sprawa z pozoru wydaje się być dość prosta: welon nie ma skomplikowanych elementów, a jedynie grzebyczek, który ma znaleźć się ukryty w fryzurze.
Pamiętajmy jednak o rzeczach ważnych a często niestety przeoczonych:
1. Grzebyk powinien przylegać do głowy. Najczęściej montowane do welonów są grzebyki lekko zakrzywione i wbijamy je pod kątem.
Dobrze włożony grzebyk zapewnia nie tylko stabilne umocowanie, ale także ładnie “rozpoczyna” welon. Zauważcie, że sposób przymocowania go często jest taki, że z jednej strony widać nitki i “lewą stronę” welonu. Jeśli welon ma dwie warstwy: krótsza powinna być na górze.
2. Dobrze przygotować wsuwki do włosów. Wiele Pań Młodych mówi, że to niekonieczne, jednak jeśli welon jest bardzo długi, to jest często także ciężki. To powoduje jego wypadanie a zdarza się to na przykład podczas wsiadania do samochodu czy przejścia do ołtarza. Chyba każda Panna Młoda chciała by uniknąć wpadki tego typu, zatem dobrze jest prewencyjnie wbić w grzebyk dwie niewidoczne spinki.
W torebce powinno również znaleźć się kilka zapasowych wsuwek – mogą się przydać.
3. Welon wbijamy pod kok lub nad nim. Często już na etapie wykonywania fryzury jest przewidziane miejsce do tego. Pamiętajmy też, że niektóre welony są tak skonstruowane, że nadają się tylko do wbijania pod fryzurę lub nad nią.
4. Dobrym pomysłem jest by Świadkowa lub Mama wiedziały jak szybko i gdzie zamontować ozdobę. Ta wiedza może przydać się w momencie, gdy welon jednak wypadnie lub podczas gorączki przygotowań, gdy będzie musiał być sprawnie i szybko założony.
Pamiętajcie też, że te z Was, które decydują się na zmianę w trakcie wesela długiego welonu na krótki, będą potrzebowały pomocy. Osoba ta musi wiedzieć jak welon był montowany (a czasem robiła to na początku dnia fryzjerka), by nieumyślnie nie wyszarpać go z wsuwkami i nie zniszczyć fryzury.
Jeśli chodzi o wianek – najczęściej jest układany do robionej fryzury – w salonie.
Profesjonaliści robią to najlepiej i dają też przyjemną pewność, że nic się nie rozsypie a misternie układany wianek nie zniszczy.
Wybrane kwiaty muszą być dobrze dobrane do planowanej fryzury i najczęściej nie są przypadkowe: korespondują z dekoracjami czy bukietem Panny Młodej.
Wybór jest ogromny i chociaż nie każda kobieta decyduje się na tego typu ozdoby do włosów, to jesteśmy pewni, że jeśli już podejmiecie decyzję o tym, że takową chcecie, to z łatwością dobierzecie wymarzoną!