15min

dlaczego tak drogo?!

Fotograf ślubny na parę minut

Będzie ślub! I już wiecie, którzy Goście będą wtedy z Wami i jaki charakter będzie miała uroczystość. Padło na ceremonię w gronie Najbliższych, po której najpewniej pójdziecie na uroczysty obiad lub krótką imprezę. Niezależnie czy to ślub cywilny czy kościelny, wiecie, że na pewno nie będzie imprezy do rana.

Bardzo dobrze czujemy się na takich kameralnych ślubach, jednak zanim zapadnie decyzja o tym abyśmy robili zdjęcia tego dnia, to Wy musicie chcieć aby fotograf był obecny na Waszym ślubie. Zdajemy sobie sprawę że wątpliwości co do wynajęcia fotografa ślubnego, pojawiają się głównie z dwóch powodów: myślicie że przy małej ilości gości dwóch fotografów to gruba przesada lub nastawiacie się na minimalizację kosztów a przecież fotografia ślubna nie jest bezpłatna.

Zadanie jest proste: trzeba zrobić piękne zdjęcia, które chwytają najważniejsze momenty w bardzo krótkim czasie, przy jednoczesnym minimalnym zaburzaniu uroczystości swoją obecnością (bo jest kameralna) i najniższym możliwym koszcie (bo to nie krótka ceremonia ślubu).

No i zaczynają się schody…

kameralny ślub cywilny

Jak wygląda fotografowanie na ślubie cywilnym?

Z Waszej strony to jest tak:

„ślub cywilny trwa jakieś 10min, mamy piętnastu Gości, więc życzenia to kolejne 10min, na plenerze wystarczy nam 5 zdjęć – 
NO ILE MOŻNA CHCIEĆ ZA PÓŁ GODZINY ROBOTY?! Z czego oni nam proponują 100 zdjęć?!”

 

My wyjaśniamy Wam jak jest naprawdę ;)

Nasza praca wcale nie zaczyna się wraz z wejściem z Wami na salę ślubów. Chociaż to właśnie wtedy często widzicie nas pierwszy raz, to wcale nie oznacza, że właśnie w tym momencie powinniście uruchomić zegarek odliczający czas naszej pracy. I chociaż ten zegarek tak naprawdę powinien być uruchomiony dużo wcześniej, bo kiedyś musieliśmy zdobyć naukę i doświadczenie, to dziś nie o tym. 

Zaczynamy od kontaktu z Wami – mailowe lub telefoniczne odpowiadanie na pytania, wysyłanie oferty lub poglądowych zdjęć. Bliżej terminu uroczystości, dzień wcześniej trwają przygotowywania sprzętu na dzień ślubu, sprawdzania kart i ładowania akumulatorów. Wyjeżdżamy z domów odpowiednio wcześniej aby być przed budynkiem minimum pół godziny przed rozpoczęciem ceremonii. Dlaczego? Ponieważ wtedy zjeżdżają się już Wasi Goście i nawet jeśli jest ich niewielu, to właśnie ich powitania i uściski są świetnym rozpoczęciem reportażu. 

Następnie przyjeżdżacie Wy – po powitaniach kierujecie się w stronę miejsca, gdzie będziecie podpisywać dokumenty – jesteśmy wtedy z Wami. Później chwila czekania na wejście do miejsca ślubu i upragniona ceremonia. Owszem, jest to kilka minut, ale to niestety też dla fotografa duży minus, ponieważ musi on w dużym skupieniu sfotografować wiele ważnych momentów.  Gdyby od nas zależało to z chęcią rozciągnęlibyśmy ten czas na godzinę, tak jak to jest w przypadku ślubu kościelnego, bo móc na spokojnie można sfotografować wszystko to co jest najważniejsze. Niestety, mamy dosłownie chwilkę aby uwiecznić najważniejsze dla Was momenty i to właśnie z tej chwilki będziemy rozliczeni. Fotografowanie ślubu cywilnego to zadanie, które wymaga uwzględnienia różnych elementów, od organizacji przestrzeni po uchwycenie emocji. 

Podpisywanie dokumentów, wyjście, życzenia. No właśnie – być może Gości będzie niewielu, ale wielu z nich korzysta z tego by „nadrobić” ilość długością składania życzeń i nawet przy 20osobach życzenia potrafią trwać 30min. 
Organizujemy zdjęcie grupowe i tutaj znowu, nawet fakt, że jest kilka osób wcale nie oznacza, że są one skore do fotograficznej współpracy. Musimy zrobić kilka kadrów i pilnować aby każdy z Waszych gości był widoczny na fotografii – to zawsze trwa minimum 10-15 min

Kiedy już docieracie na przyjęcie/obiad, które niejednokrotnie oddalone jest od miejsca ceremonii kilka-kilkanaście minut drogi, to jest do pora nie dla fotografa, a dla Was. Zajmujecie swoje miejsca, ustalacie i rozwiązujecie ewentualne „krzesełkowe” zamieszanie, zasiadacie do przystawki czy pierwszego dania. My czekamy.
Czekamy na odpowiednią chwilę by zorganizować krótką sesję plenerową (najczęściej jest to przed deserem) oraz ustawiane zdjęcia z Waszymi GośćmiOrganizacja tego, czekanie na wszystkich chętnych do sfotografowania się z Parą Młodą, to kolejny czas. 

Jeśli tak mamy w umówie, to naszym ostatnim fotografowanym elementem uroczystości jest krojenie tortu weselnego. Wtedy bardzo często jest już ponad 2-3h od naszego spotkania pod miejscem ceremonii. 

Chociaż wciąż powtarzamy, że to co robimy to dla nas mega przyjemność, to nie należy zapominać, że jest to PRACA i że bierzemy za jej efekty ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Tego na pewno nie może powiedzieć ktoś, kto robi to amatorsko, po znajomości, bez doświadczenia.

Czy fotograf na krótki ślub jest niezbędny?

Oczywiście, że nie. 
Pewnie nie spodziewaliście się tego przeczytać na blogu fotografów ślubnych, ale fotograf nie jest niezbędnym elementem ani na długim ani na krótkim ślubie. Przecież ślub bez fotografa też się odbędzie. Ba! Będzie niemniej ważny i legalny ;)

Wszystko zależy od tego jak ważna jest dla Was pamiątka w postaci zdjęć i czy zależy Wam żeby te zdjęcia były piękne czy może żeby po prostu były. 

5 punktów za wynajęciem fotografa na krótki ślub

1. Trwałość wspomnień

Krótki czy długi ślub – to ważne wydarzenie w życiu Pary Młodej. Fotograf pozwoli uwiecznić te chwile, które mogą być później wspominane i przeglądane z sentymentem. Profesjonalne zdjęcia dostarczą trwałych wspomnień, które przetrwają przez lata. 

2. Intymność i kameralność

Krótki ślub często cechuje się bardziej kameralną atmosferą, co może wpływać na decyzję co do obecności fotografa. Jednak nawet w małym gronie można znaleźć sposoby na dyskretną obecność fotografującego, który uchwyci ważne chwile, nie naruszając intymności. Dlatego tak ważne jest aby Waszymi zdjęciami zajmował się profesjonalista (a nawet profesjonaliści ;)) – dzięki temu obecność jest nieodczuwalna. Tego nie może zapewnić nikt, kto nie ma doświadczenia w tej pracy. 

3. Profesjonalizm

Jeśli Para ma bliskie osoby, które są zdolne do robienia dobrych zdjęć, mogą zdecydować się na to, by nie wynajmować profesjonalnego fotografa. Jednakże, amatorskie zdjęcia nie zawsze są w stanie uchwycić szczegóły i atmosferę tak doskonale jak doświadczony fotograf. 

4. Uwolnicie głowy!

Chyba nikt nie lubi rozpraszać się rzeczami i sprawami, które nie są dla niego w danym momencie najistotniejsze. A przejmowanie się czy ustawiony telefon dobrze nagrywa/robi zdjęcia, czy wujek pstrykający foty nie zasłoni mamie widoku i czy na pewno nie zapomnicie o tym by zrobić sobie fotkę z chrzestną raczej nie jest tym o czym chcielibyście myśleć w trakcie składania przysięgi małżeńskiej. A o tym pomyśli profesjonalny fotograf :)

5. Bezpieczeństwo zdjęć

chyba nikt z rodziny ani Wy sami nie macie pewności jak odpowiednio zadbać o kopie zapasowe Waszych najważniejszych zdjęć i jak zapamiętać, że to coś, co nie może się skasować lub zawieruszyć podczas imprezy weselnej. 

Piękne zdjęcia ślubne to Wasze marzenie?

Wciąż zastanawiasz się jak pozować i jak pięknie wyglądać na zdjęciach?

Stworzymy reportaż ślubny dla Was!
Napiszcie do nas, zapytajcie o termin i cenę a być może dołączycie do Par Młodych uszczęśliwionych naszymi fotografiami ślubnymi :)!

Pamiętajcie też, że dojedziemy do Was wszędzie i nie ograniczamy się do ślubów w Krakowie!