Tort ślubny

Tort weselny - jak podać, by mieć piękne zdjęcia z wesela?

Przychodzi taki moment na weselu, na który wielu Gości czeka ze zniecierpliwieniem. Dlaczego? Ano dlatego, że z góry wiadomo, że to tradycja, która nie tylko smakuje, ale też bardzo ładnie wygląda. Krojenie tortu przez Parę Młodą to taki punkt Dnia Ślubu, który jest niemal pewnikiem. 
Oczywiście, może zdarzyć się, że świeżo zaślubieni zdecydują aby zrezygnować z tej atrakcji ślubnej lub podać ją w innej formie, jednak przeważająca większość stoi po stronie takiego rozwiązania na tort weselny, jakie kojarzymy z popularnych zdjęć ślubnych. 

My nie powiemy Wam jaki smak tortu weselnego wybrać ani też nie doradzimy która cukiernia jest najlepsza do przygotowania tej słodkiej atrakcji weselnej. 
Skupimy się, jak to fotograf ślubny, na tym co najważniejsze dla nas abyście otrzymali piękne zdjęcia ślubne: 

krojenie tortu weselnego

Kiedy podać tort na weselu?

Jako osoby wykonujące zdjęcia ślubne, skupiamy się głównie na tym, by atrakcje weselne wyglądały dobrze. Ale to przecież nie wygląd jest najważniejszy. Jak wszystko planowane podczas dnia ślubu – tak i tort ślubny musi mieć swoje odpowiednie miejsce i czas. 
Dla nas jako dla fotografów najlepiej jest, gdy pora podawania tortu jest odrobinę późniejsza, powiedzmy godzina 21-22
Jest już po zmroku i tort prezentuje się po prostu dobrze (w szczególności, jeśli decydujecie się na to, by urozmaicić go zimnymi ogniami lub efektami świetlnymi czy ciężkim dymem). Ale nie zapominajcie o tym, by zgrać podanie go z kuchnią i przerwami w setach tanecznych. Najczęściej pełni on funkcję słodkiego przerywnika między daniami.

Niektóre Pary decydują się aby podać tort zamiast deseru, od razu po obiedzie. Do uzgodnienia czy jeszcze przed pierwszym tańcem, czy tuż po. Rozwiązanie również dobre, jednak ja wspomnieliśmy – jeśli planujecie oprawę świetlną, to musicie liczyć się z tym, że może ona nie być do końca widoczna. 

Stanowczo odradzamy zbyt późne wjechanie tortu, na przykład tuż przed północą. Okolice tej godziny i tak już są dość pełne atrakcji a i jedzenie czegoś słodkiego o tej porze (która ma to do siebie, że mocno jest już nasączona procentami ;)) raczej nie jest najlepszym pomysłem. 

fotograf ślubny kraków hotel lenart
topper na tort fotografia ślubna kraków małopolska

Tort na sali czy krojony na zewnątrz?

Ok, zdecydowaliście kiedy ma być podany Wasz tort weselny. Czas by podjąć decyzję, gdzie chcecie go kroić. 
Czasami nie ma wyboru i sala weselna nie dysponuje miejscem do serwowania, które ładnie by wyglądało i umożliwiało wyjście Gości na zewnątrz. Wtedy sprawa jest rozwiązana. ALE jeśli macie do dyspozycji ogród, ładny podjazd lub coś na styl balkonu przy sali – można rozważyć wykorzystanie tego miejsca. 

Tort ślubny krojony na zewnątrz wiąże się także z możliwościami odpalenia dużych rac z iskramizimnych ogni trzymanych przez Gości weselnych lub połączenia z pokazem fajerwerków. Kroić też nie trzeba nudno! Czasami Para Młoda ma do dyspozycji ogromny nóż, jakąś szpadę a po pokrojeniu karmią się tortem w bardzo oryginalny sposób :D 

Krojenie tortu weselnego - fotografia ślubna

Samo krojenie tortu ma dość mocno symboliczne znaczenie i niejako jest pierwszym „zadaniem”, które młodzi małżonkowie wykonują razem. Ma przynieść wspólne, zgodne i słodkie życie. Dlatego też, według tradycji, kroić tort należy w określony sposób. 
Ręka Pana Młodego  powinna spoczywać na ręce Jego Żony. Również to Pan Młody rozpoczyna częstowanie się wzajemne słodkim deserem. 
Następnie oboje zanoszą po kawałku tortu Rodzicom, pamiętając, aby wręczyć swoim Teściom. 

O czym warto pamiętać?
Ogłoście to wydarzenie!
 – fajnie, jeśli osoba odpowiedzialna za konferansjerkę da znać wszystkim Gościom weselnym co będzie zaraz się działo. Jeśli nie ma planów na stołach z rozpiską godzinową, ktoś może przeoczyć tę atrakcję. 
Wykorzystajcie moment – to dobra chwila na powiedzenie kilku słów, toast a przede wszystkim na szerokie uśmiechy i chwilę dla nas, fotografów :) Przytulcie się, pocałujcie – to fajny moment i szkoda by stać nieruchomo!
Race na torcie – niech będą odpalone dopiero w momencie, gdy stoicie przy cieście. Palą się dość krótko i wioząc rozpalone ognie przez całą salę może zdarzyć się, że nie starczy czasu by paliły się także przy Was. Wstrzymajcie się z krojeniem aż obsługa sali odejdzie kawałek od stolika, by nie stała przy Was.
Nie spieszcie się! – to nie wyścigi, ostrożność jest wskazana, by przez pośpiech kawałek Wam nie upadł i na przykład nie pobrudził sukni ślubnej!

Zdjęcia ślubne i tort weselny

Chociaż każda Para Młoda jest inna i każdy ślub i wesele jest inne, to są pewne schematy, które chcemy w wykonywaniu zdjęć ślubnych zachowywać. 
Robimy tak, ponieważ czerpiemy pełnymi garściami z faktu że pracujemy u Was jako duet fotografów ślubnych i możemy sobie pozwolić na to, by być w dwóch miejscach na raz a także oprócz zachowywania ważnych momentów chwytać uzupełniające reportaż detale. Jak sami wiecie, przy wyrobach cukierniczych takich detali jest mnóstwo a same torty są przepiękne i misternie wykonane! 

Robiąc dla Was reportaż ślubny staramy się aby z momentu krojenia były kadry ogólne, pokazujące Was przy torcie, ale także same ujęcia tortu, momentu krojenia i twarzy Waszych Gości. Wierzcie nam, dzieci na weselu podczas tej atrakcji bywają nie do podrobienia i buzia aż sama się śmieje na wspomnienie niektórych ich reakcji i min pełnych oczekiwania na swoją porcję :D
Nie stoimy w miejscu – staramy się ująć Was z każdej strony, bo wiemy, ze bardzo dobrze przegląda się takie zdjęcia, które nie nudzą.  

Goście robią zdjęcia na ślubie!

… i bardzo dobrze! Ciężko nam sobie przypomnieć wesele, podczas którego Goście weselni nie sięgają po telefony komórkowe w tak ważnych momentach jak pierwszy taniec czy tort weselny. Wcale nie mamy im tego za złe – nie dziwi nas ogromna chęć zrobienia pamiątkowej fotografii, bo kto, jak nie my, rozumie najlepiej takie zachowanie :)? 
Poza tym, mamy fajne kadry na to co się dzieje niejako „za kulisami” pięknego obrazka, na którym jesteście Wy. No i właśnie w tym momencie, niezależnie ile jest osób na weselu, my możemy sprytnie się podzielić na dwóch niezależnych fotografów ślubnych :)

mieliśmy przyjemność fotografować torty ślubne autorstwa między innymi takich cukierni jak:
Słodki Bazaar  
Cukiernia Sądecka 
Tartalette
Cukiernia Zatorscy
Galeria Tortów Artystycznych 
La Baguette
Cukiernia CORA

Napisz do nas i dowiedz się jakie piękne zdjęcia możemy Ci zrobić!

pamiętajcie: odległość nie ma dla nas znaczenia i chociaż jesteśmy z Małopolski, to chętnie odwiedzamy inne regiony naszego kraju :)!